15 september

Internationale Dag van de Democratie

15 september - over 137 dagen elk jaar dezelfde datum
Aangepast op 31 december 09:11

Internationale Dag van de Democratie

Categorie:
112-group Mens en maatschappij

Waar gevierd:
Internationaal

Bron:
Deze website

"Democratie is de slechtste vorm van regeren, op alle andere vormen na", sprak Winston Churchill ooit - en als iemand het kan weten, dan is hij het wel. Er is veel aan te merken op democratische volksvertegenwoordiging, zeker nu ook in Nederland het vertrouwen in de politiek hard daalt, maar over het algemeen kun je toch wel stellen dat de directe keus voor politici op landelijk, regionaal en lokaal niveau zorgt voor de meest vrije en stabiele vorm van het verkiezen van de macht. De Verenigde Naties komen zo op voor dat fundamentele recht om te kiezen dat 15 september is uitgeroepen tot de Internationale Dag van de Democratie.

De Dag van de Democratie is niet zozeer een feest zoals Prinsjesdag in Nederland wel eens het Feest van de Democratie wordt genoemd. Voor zoiets fundamenteel belangrijks als democratie is de Dag wat saai ingericht. De Verenigde Naties staan, samen met lidstaten, stil bij de kracht van deze vorm van politiek. Er worden onder andere rondetafelsessies georganiseerd en campagnes gevoerd waarin wordt gekeken naar de beste vorm van democratie.

Jaarlijks staat een deelonderwerp van de democratie centraal. Dit jaar is dat persvrijheid. Dat heeft weliswaar een eigen Dag op 3 mei, maar dit jaar staan ook de VN erbij stil. Een vrije pers die de macht controleert is een essentieel onderdeel van een gezonde democratie, zeggen de VN. Helaas staat die persvrijheid steeds verder onder druk, en niet alleen in derdewereldlanden. Ook in Nederland is er nog flink wat winst te behalen op dat vlak.

Meer informatie over de Dag van de Democratie vindt u op de website van de Verenigde Naties.

Wens iemand een Fijne Internationale Dag van de Democratie!




Verwante Dagen

Internationale Dag van de Mindervaliden
3 december
Op 3 december zag de VN nog een gaatje om nog een Dag te proppen, deze keer voor mindervaliden. Zij krijgen dan deze Dag, waarbij wereldwijd allerlei activiteiten worden georganiseerd om het leven van gehandicapten een toegankelijker leven te geven.

Internationale Dag van de Vluchteling
20 juni
De Dag van de Vluchteling is een Dag die vanaf 2001 door de VN wordt gevierd. Op deze Dag staan we stil bij iedereen die op de vlucht is voor bijvoorbeeld honger of oorlog.

Internationale Dag van de Aseksualiteit
6 april
In de brede maatschappelijke LHBTI-discussie raakt een belangrijke seksueel georiënteerde groep een beetje ondergesneeuwd. Aseksuelen indentificeren zich niet op een van die manieren - ze voelen juist helemaal geen seksuele aantrekkingskracht tot wie dan ook.

Deze site gebruikt Cookies.