Wij moesten het ook even twee keer lezen. Zuid-Zuidsamenwerking. Coöperatie tussen het zuiden en het andere zuiden, zo leest het. Daar moesten we even grondig diepe research naar doen. Wat blijkt? Zuid-zuidsamenwerking is een bekend begrip binnen de ontwikkelingssamenwerking.
Normaal gesproken pompen wij miljarden euro'stientjes in ontwikkelingshulp, en we schijnen hardnekkig te denken dat wij heel altruïstisch de enigen zijn die solidair zijn met onze minderbedeelde medemens. Maar niets is minder waar. Het proces van zuid-zuidsamenwerking betekent dat derdewereldlanden juist elkaar helpen om beter te worden! Zo helpt Zambia Swahili, of Burkina Faso stort geld op Togo's rekening. Hartstikke mooi, want dat is goed voor hun ontwikkeling. We zouden immers niet willen dat Afrika maar op z'n luie gat blijft zitten terwijl wij onze zuurverdiende centen inpompen, toch?
Om deze bijzondere vorm van ontwikkelingssamenwerking te steunen, hebben de Verenigde Naties de Dag van de Zuid-Zuidsamenwerking in het leven geroepen. Eigenlijk een Dag om u te laten weten wat dit hele proces precies is. Een beetje zoals wij nu doen met dit stukje! Dragen we dus toch ons steentje bij!
Kijk ondertussen op www.UN.org voor meer informatie.
Wens iemand een Fijne Dag voor de Zuid-Zuidsamenwerking!
De Max Havelaars van deze wereld slaan de handen ineen op 17 april ieder jaar, dan is het namelijk de Internationale Dag Van De Boerenstrijd. En dan hebben we het niet over boer Teun van de Looidijk die de kraaien van zijn land moet verjagen, maar over de werkelijk achtergestelde boeren uit derdewereldlanden, die hun hele levensonderhoud (en vaak ook dat van hun familie) bij elkaar moeten harken in onwerkbare gebieden.
Sinds de uitvinding van nucleaire wapens hebben we er heel wat moeten testen voor we zeker wisten dat ze goed werkten. Of kernwapens goed of juist slecht zijn voor de wereldvrede laten we even in het midden - daar is de Internationale Dag tegen Kernproeven niet voor bedoeld.
Op 21 maart 1960, tijdens een vredesdemonstratie in Sharpeville in Zuid-Afrika, opende de politie het vuur op demonstranten en doodde 69 personen. Deze demonstratie werd gehouden voor het doorvoeren van de anti-apartheidwetten in dat land, die toen nog niet van kracht waren.